Otázky a odpovědi
1. Jsou lekce vhodné pro začátečníky?
Ano. Pokročilost není podstatná. Naučíme od úplných základů.
Existují pozice pro začátečníky, pokročilé i velmi zdatné jogíny. Obtížnější pozice lze modifikovat a výrazně mohou pomoci i různé pomůcky, jako například bločky.
V rámci skupinových lekcí se základy opakují. Dokonalosti se nedá dojít jinak než opakováním. Pozice se snažíme podrobně slovně popisovat. Významné chyby opravovat i fyzicky.
Pro rychlé vybudování pevnějších základů určitě může být velmi nápomocná individuální lekce, kde je možné radit individuální nikoliv jen obecné úpravy jógových pozic.
2. Je věk limitující pro jógovou praxi?
Z pohledu jógy není věk podstatný. Délka života je posuzována podle množství nádechů a výdechů. Podstatnější je určitě zdravotní stav.
U velmi vysokého věku už je doporučováno vyhnout se ze zdravotního hlediska, zejména začátečníkům, některým pokročilejším jógovým technikám. Vysoký věk však nebývá přesně definován. Pokud už bývá zmíněn, pohybuje se někde v rozmezí 70-80let.
3. Je jóga vhodná i pro muže?
Ano.
V dnešní době je určitě větší zastoupení žen, nicméně původně byla jóga praktikována pouze muži. Například Majurasana (pozice Páv) není ani pro ženy úplně vhodná.
Krásnou ukázkou nynější rovnosti pohlaví může být Siddhasana (Dokonalá pozice pro muže) a Siddha Yoni Asana (Dokonalá pozice pro ženy). Rozdíly v pozicích jsou dány anatomickými rozdíly pánve a pohlavních orgánů.
4. Může být zdravotní stav překážkou?
Zdravotní stav může být do určité míry limitující. Pokud se nejedná o nic závažného, stačí to lektorovi říci před lekcí. Pokud se jedná o nějaký závažnější zdravotní problém, určitě je pak vhodné využít rad kvalifikovaného lektora v rámci individuální lekce. Důležité je svůj zdravotní stav znát a chtít s ním pracovat. Jóga se nicméně určitě nedá považovat za náhradu zdravotní péče.
Například v těhotenství může být jóga pro budoucí rodičku velmi prospěšná, nicméně jsou věci, které dělat nesmí. Běžnou skupinovou lekci by pak měla navštívit poučená v rámci svých nutných individuálních úprav pozic. Touto oblastí se zabývá zejména prenatální jóga.
5. Může být horší fyzická kondice překážkou?
Nikoliv. Praxe se dá fyzické kondici přizpůsobit. V rámci skupinové lekce bývá vždy ukazována i jednodušší varianta. V případě že někomu dojdou síly, necítí se dobře, může kdykoliv přejít do relaxační pozice, nejčastěji pozice Balasana (pozice Dítěte).
6. Kde probíhají lekce?
Pravidelné skupinové lekce probíhají v prostorách fitness SkyFit, kde mohou probíhat i Individuální lekce nebo Jógové dny.
Individuální lekce mohou, pokud máte doma klid a dostatek prostoru, probíhat i u Vás doma.
Firemní lekce předpokládáme zejména v prostorách firmy, nicméně vše je o dohodě.
Za hezkého počasí se dá určitě domluvit i lekci venku někde u vody nebo v parku. 🙂
7. Co potřebuji s sebou na lekci?
Pohodlné oblečení umožňující dostatečný pohyb. Cvičí se na boso, takže netřeba přezuvky, pokud nemáte v plnu před nebo po lekci využít dalších možností fitness SkyFit.
V rámci fitness SkyFit jsou dostupné podložky na cvičení a bločky. Pokud máte svou jógamatku, samozřejmě možno vzít s sebou.
8. Je nutná rezervace na skupinové lekce?
Skupinové lekce jsou otevřené lekce pro všechny. Rezervace na skupinové lekce je možná, nicméně aktuálně není nutná ani závazná. Má pouze informativní charakter pro instruktora, který se dík tomu může lepe připravit na danou lekci. Kapacita sálu zatím byla vždy dostačující.
9. Je vodné před a v průběhu lekce pít?
V případě potřeby je určitě pití menšího množství vody možné. Pití většího množství vody před lekcí ani v jejím průběhu nicméně nedoporučujeme.
Poznámka:
Pokud by se nejednalo o čistou ideálně filtrovanou vodu, při zvýšené fyzické aktivitě bude vznikat i větší zátěž na ledviny.
V rámci asanové praxe i dalších jógových technik dochází ke kompresi břicha. Současně mohou být zahrnuté i obrácené pozice, takže se voda může mít tendenci vracet zpět.
Jak větší množství vody, tak jógová praxe může velmi podporovat funkci trávení, což může být velmi žádoucí v rámci Shatkarmi (očistných technik) méně pak například při asanové praxi.
10. Jak dlouho před lekcí nejíst?
Ideální je cvičení na prázdný žaludek. Velmi záleží na složení a množství stravy. U vegetariáské či veganské stravy se může jednat o 2-3 hodiny. U jídel obsahující maso 4-5 hodin.